Holley EFI HI-RAM 105MM Cast Side Mount Plenum Top 300-302BK
Holley EFI HI-RAM 105MM Cast Side Mount Plenum Top 300-302BKHolley EFI HI-RAM 105MM Cast Side Mount Plenum Top 300-302BKHolley EFI HI-RAM 105MM Cast Side Mount Plenum Top 300-302BKHolley EFI HI-RAM 105MM Cast Side Mount Plenum Top 300-302BKHolley EFI HI-RAM 105MM Cast Side Mount Plenum Top 300-302BKHolley EFI HI-RAM 105MM Cast Side Mount Plenum Top 300-302BKHolley EFI HI-RAM 105MM Cast Side Mount Plenum Top 300-302BKHolley EFI HI-RAM 105MM Cast Side Mount Plenum Top 300-302BKHolley EFI HI-RAM 105MM Cast Side Mount Plenum Top 300-302BKHolley EFI HI-RAM 105MM Cast Side Mount Plenum Top 300-302BKHolley EFI HI-RAM 105MM Cast Side Mount Plenum Top 300-302BKHolley EFI HI-RAM 105MM Cast Side Mount Plenum Top 300-302BK
NEWOut of stock with our supplier as of 06/25/2024
Model: 4008248
Supplier has not provided any fitment data for this product.
STANDARD
DELIVERY
STORE PICKUP
[More Info]
HI-RAM 105MM Cast aluminum Side Mount Plenum Top for EFI Hi-Ram Manifolds- Black HOLLEY EFI, HOLLEY EFI,Holley now has cast aluminum plenum top options for those of us with limited room in the front of our engine bays. The cast aluminum side mount plenum tops resemble the older Ford EFI manifolds and will allow you to mount the throttle body on the side. This will allow for easier fabrication for boosted applications or for just a different look on your Hi-Ram manifold. HOLLEY EFI,Cast aluminum construction designed to mount on our existing Hi-Ram manifold bases. Available in cast or black finish. Models for GM Style throttle body patterns in 95mm and 105 mm sizes.
Features:
  • Designed for side mounted throttle bodies
  • Allows room for designing boosted applications
  • Cast Aluminum construction
  • 105mm size
  • GM throttle body fitment
  • Mounts to existing Hi-Ram manifold bases
  • Lid has been verified to fit under Cervinis 2.5” cowl hood on 1979-1993 Mustangs with 351W & 302W Hi-Ram bases when using motor mounts that retain stock engine locations.
Please see the diagrams in the product images for other dimensions. HOLLEY EFI, HOLLEY EFI,***Lid has been verified to fit under Cervinis 2.5" cowl hood on 1979-1993 Mustangs with 351W & 302W Hi-Ram bases when using motor mounts that retain stock engine locations.
Installation Notes:
Please see the diagrams in the product images for other dimensions. ***Lid has been verified to fit under Cervinis 2.5" cowl hood on 1979-1993 Mustangs with 351W & 302W Hi-Ram bases when using motor mounts that retain stock engine locations.
About Holley Performance Products
Downloads:
Download Name File Size
199r11698.pdf456.95KB
Specifications:
Construction Cast
Emission Code 3
Finish Black
Fuel System Type EFI
Inlet Size 105mm GM
Material Aluminum
Part Type Engine Air Intake Housing
Product Type Intake Manifold Top
Type of Component Manifold Top
Warranty Limited 90 Day
Reviews:
Write a Review
* Your Name:
* Email (This will not be displayed)
* Rating:
Comments:
Ask a question about